dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Déja vu
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-06-29, 12:25 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Cytuj:
Déjà vu (fr. już widziane) - odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakiejś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe.

Przykład: Osoba znajduje w pewnym mieście po raz pierwszy w życiu i nagle ma dziwne uczucie, że już kiedyś tu była, widziała te same budynki, gołębie i przejeżdżającą obok taksówkę.

Déjà vu jest zjawiskiem posiadającym następujące cechy:

* występuje nagle
* trwa jedynie kilka sekund
* osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia (tzn. wie, że to czego doświadcza jest w praktyce niemożliwe)
* osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie (które jakoby teraz się powtarza)
* wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia
* czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy (prekognicja)
* zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości



Żródło

Cytuj:
W psychiatrii zjawisko déjà vu zalicza się do szerszej grupy złudzeń pamięciowych utożsamiających, te zaś wchodzą w skład jeszcze szerszej grupy paramnezji.

Psychologia poznawcza twierdzi, że déjà vu jest skutkiem wystąpienia procesu przypomnienia bez rozpoznania.

Freud twierdził, że déjà vu pojawia się gdy aktualna sytuacja budzi pewną nieświadomą fantazję; doświadczana aktualnie sytuacja budzi pewne wcześniejsze nieświadome życzenie, które jednakże nie jest rozpoznawane, gdyż nigdy przedtem nie stało się świadome. Uczucie znajomości przenosi się natomiast na otoczenie.

Podobne wytłumaczenie przynosi psychologia postaci, wskazując na związki déjà vu z derealizacją i depersonalizacją. Derealizacja pojawia się wówczas gdy pewna figura związana z aktualnym doświadczeniem zostaje pozbawiona ważnej części w postaci afektu. Percepcja ta, staje się wówczas obca i dziwna. Déjà vu natomiast wiąże się z przyłączeniem do aktualnej percepcji afektu związanego z innym wydarzeniem.

W metafizyce oraz parapsychologii zjawisko déjà vu może być uważane za podświadomy kontakt ducha człowieka z istotą ponadmaterialną posiadającą wszechwiedzę wszechistnienia.


Każdy inaczej tłumaczy występowanie tego zjawiska. A ja Wy uważacie?
Myślę że chyba każdy z nas doswiadczył tego na własnej skórze - podzielicie się tymi wspomnieniami?
Może macie jakieś swoje przemyślenia na ten temat?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-06-29, 13:23 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-05-10, 17:28
Posty:566
Lokalizacja: Wrocław
Zaluje tylko, ze nie moge uswiadamiac sobie tych pamieciowych zdarzen wczesniej. Uswiadamiamy sobie je dopiero kiedy cos juz sie zdarza. No, bo tak to mozna przewidywac przyszlosc, nawet ta elementarna :)

Sama lubie takie momenty, glownie te przyjemne lub neutralne, bo to dosc niezwykle odczuwac cos takiego.

_________________
Nie pragnij być lepszym od innych, najpierw bądź samym sobą.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-07-16, 23:55 
Przyjaciel
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-07-08, 23:44
Posty:427
mialem kiedys cos takiego, ciezko to opisac, poprostu bylem pewien ze juz bylem swiadkiem identycznej sytuacji, strasznie dziwnie sie z tym czulem, tak nieswojo jak nigdy

_________________
Obrazek


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-07-17, 12:26 
Oczytany mnich
Offline

Dołączył(a):2008-04-11, 22:08
Posty:66
Lokalizacja: z Wenus ;D
Ja nie miałam czegoś takiego, a przymanjmniej sobie nie przypominam...
A szkoda bo faajne to :D


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-07-17, 22:48 
Wszechmogący/a
Offline

Dołączył(a):2007-06-03, 20:19
Posty:2159
No trochę nieswojo sie wtedy człowiek czuje :>


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-07-18, 17:43 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
Ja wiem że przeżyłam coś takiego ale nie pamiętam tej sytuacji bo to już dawno było, jednak wiem że było. Na pewno w Krakowie i niestety tylko tyle pamiętam :]

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-07-18, 22:03 
Przyjaciel
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-07-08, 23:44
Posty:427
Czlowiek sie dziwnie po czyms takim czuje, nie polecam nikomu

_________________
Obrazek


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-07-20, 13:14 
Pochłaniacz
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-03-24, 19:34
Posty:195
Lokalizacja: Z nad morza
Miałam takie uczucie kilka razy. Bardzo dziwne.

_________________
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest dowodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2009-03-12, 21:14 
Adept
Offline

Dołączył(a):2009-03-06, 22:49
Posty:20
ja mam de ja vu bardzo rzadko, podobno jest to objaw padaczki skroniowej .. ale nei wiem czy w każdym przypadku i czy to do końca prawda ;)

_________________
"The dye is cast, the dice are rolled, I feel like shit you look like gold."


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2009-03-12, 21:28 
Władca pierścieni
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-10-19, 20:29
Posty:980
Lokalizacja: Kuj.-Pom./Wlkp.
Także przeżyłam takie coś parę razy, teraz prawie w ogóle. Częściej jednak, gdy byłam dzieckiem.
Czułam, że ta chwila, która teraz w danej chwili trwa już kiedyś się wydarzyła. Przypominałam sobie co się akurat ma stać i tak było, ale ten moment trwał niestety chwilę :)

_________________
' Droga- rządzi nami, raz wiedzie raz zwodzi
Diabelskie widły rozgałęzia się
I drzewo niewiedzy, gdzie dobre w złe przechodzi
Nieludzkie prawo, nieubłagane lewo..'


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO