dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Badania - udary mózgu
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-06-10, 19:11 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-25, 08:35
Posty:1073
Lokalizacja: Muchobór Mały
Stenogram wystąpienia dr Marty Woldańskiej- Okońskiej na XXII Sympozjum lekarzy i fizjoterapeutów, poświęconym zastosowaniu wolnozmiennych pól magnetycznych w medycynie,zorganizowanym przez ABC w dniu 23 października 2004 r. w Warszawie. [NIEAUTORYZOWANY]
Tytuł brzmi: "Wpływ pól magnetycznych niskiej częstotliwości, stosowanych w magnetoterapii i magnetostymulacji na wyniki rehabilitacji pacjentów po udarach mózgu".
Zespół: pani dr Marta Woldańska-Okońska; prof. Jan Czernicki; dr Artur Ostrzyżek z Instytutu Nauk o Zdrowiu Akademii Świętokrzyskiej; filii w Piotrkowie Trybunalskim; także oddział rehabilitacji w Sieradzu.
P. Woldańska-Okońska:
- Moje zainteresowanie polem magnetycznym rozpoczęło się od udarów i wróciłam do tego tematu po ośmiu latach, mając większe doświadczenie, i również pewne wnioski, które tutaj wysnuję na koniec też z tej pracy wynikają. Praca została nagrodzona na V Kongresie Rehabilitacji w Rzeszowie. Dostała II nagrodę. I jeszcze chciałam powiedzieć, że część literatury, którą państwo macie, jest w języku polskim, natomiast nasze publikacje ostatnio ukazują się w języku angielskim, i publikacja n/t hormonów płciowych (tutaj wykład był wygłoszony na tej sali) została opublikowana w Euro Endycrynology Letters, dwa miesiące temu, i teraz, całkiem niedawno, bo tydzień temu ukazał się artykuł taki przekrojowy, poglądowy n/t hormonów i pola magnetycznego w czasopiśmie internetowym . To się nazywa Journal New Medicin.
Kilka słów na temat udaru, ponieważ działanie pola magnetycznego jest nam dość dobrze znane, natomiast ranga problemu wcale nie maleje. Amerykanie lubią wszystko liczyć: w USA co trzecia osoba umiera z powodu udaru, co kosztuje rząd, skutki właśnie wynikające z zaprzestania zatrudnienia czasowego lub stałego, sięgają 50 mld $ rocznie, czyli jest to stosunkowo duża suma pieniędzy. W Europie zapadalność i chorobowość na udar jest podobna. W Europie częstość występowania udarów 5-8 na 1000 mieszkańców, w Europie 1,7 nowych zachorowań na 1000 mieszkańców. Oznacza to, że aktualnie, przeciętnie, w chwili obecnej w Europie 2,5 mln osób cierpi z powodu udaru. Jest to ogromna rzesza ludzi. Skutki tego są takie, że w ciągu pierwszych trzech dni umiera w skutek udaru do 35 % pacjentów, i ta śmiertelność wczesna jest to taki bardzo czuły wskaźnik, dlatego, że im wyższy poziom medyczny, im lepsza opieka medyczna, tym ten wskaźnik jest niższy. Można schematycznie podzielić te 2,5 mln osób, które rocznie chorują w Europie na udar, na: 1/3 to ci, którzy zmarli; 1/3, którzy są całkowicie niezdolni do samodzielnej egzystencji, i wreszcie 1/3, którzy są bardziej lub mniej niesprawni. Nikt nie wychodzi tutaj obronną ręką. Można przeprowadzić coś w rodzaju remanentu tychże defektów, i tutaj możemy podzielić skutki udaru, ułomności, które występują po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego, jako defekty podstawowe i konsekwencje funkcjonalne. Są one bardzo dotkliwe dla pacjenta, ponieważ mogą dotyczyć utraty zdolności poznawczych, utratę możności komunikowania się ( w tym oczywiście afazja), utrata zdolności ruchowych, utrata lub obniżenie czucia. Jako konsekwencje funkcjonalne to: utrata zdolności funkcjonalnych według Activity Daily Living, zmiany w funkcjonowaniu społecznym, zaburzenia emocjonalne, często depresje, do 60 % nawet pacjenci cierpią jako, na chorobę współistniejącą, na zespoły depresyjne. Potrzeba nie opuszczania miejsca zamieszkania i wpływ wreszcie na życie rodzinne. W celu zmniejszenia tych skutków, niesprawności, należy wprowadzać oczywiście nowe, ale sprawdzone metody leczenia i rehabilitacji.
W ciągu 12 miesięcy obserwowano wyniki rehabilitacji chorych po udarach mózgu u pacjentów szpitalnych (początkowo byli hospitalizowani), okres
podrostu udaru; oraz pacjentów ambulatoryjnych. Ci, którzy byli kontrolowani po upływie roku. Jest to przewlekły okres udaru. Opierając tą ocenę na dwóch skalach: na skali funkcjonalnej Bartel i skali neurologicznej wg Matthew. Pole magnetyczne niskiej częstotliwości 20 zabiegów po 20 min stosowano od magnetoterapii. I tu były 3 grupy. Grupa 1. placebo: pozorowana aplikacja, przy zastosowaniu urządzenia do magnetoterapii. Grupa 2.: indukcja 5,6 mili Tesli, częstotliwość 10 Hz, kształt impulsu: sinusoidalny. Grupa 3.: praktycznie parametry się nie różnią oprócz tego, że indukcja jest o połowę mniejsza. Grupa 4 to program M1 P1 abc system 2 razy dziennie, czyli łącznie 16 min. Zabiegi magnetoterapii i magnetostymulacji stosowano tak wcześnie, jak to było możliwe, wtedy było znacznie więcej, że tak powiem, oporu, ze strony innych lekarzy, w tej chwili praktycznie pacjenci, jeżeli jest udar zdiagnozowany jako niedokrwienie, to trafiają do nas na trzeci dzień od momentu wystąpienia udaru, czyli bardzo wcześnie. Wtedy statystycznie: drugi, ósmy tydzień. Uzyskane wyniki, oceniono przy zastosowaniu testu analizy wariancji Anowa, i u wszystkich pacjentów stosowano, oprócz fizykoterapii, stosowano ten sam kurs kinezyterapii. Tu są przedstawione grupy pacjentów, wiek średni pacjentów od 66,5 roku, częściej kobiety w grupie I generalnie, mniej więcej rozkład podobny, z tym, że jeżeli chodzi o stronę niedowładu, to więcej, większa ilość pacjentów miała niedowład lewostronny. Ilość pacjentów: 121 osób. Przedstawiono na tej rycinie wyniki rehabilitacji, ocenionej w skali Bartel, i widać z nich wyraźnie, że zależności stopnia statystyczne uzyskano po upływie 12 miesięcy (czerwony słupek) u pacjentów, którzy mieli zastosowaną magnetoterapię o niższej indukcji i magnetostymulacji.
I praktycznie identyczne wyniki można obserwować w skali Matthew, również tutaj wyniki magnetoterapii o niższej indukcji i magnetostymulacji były istotne statystycznie w stosunku do placebo. Oczywiście uzyskane wyniki świadczą o tym, że pole magnetyczne ma dobroczynny wpływ na rehabilitację pacjentów po udarze mózgu, co można zaobserwować po 12 miesiącach, i co ważne: nie obserwowano żadnych działań niepożądanych.
Po raz pierwszy pole magnetyczne w Polsce, nie wiem jak na świecie, ale prekursorem zdecydowanie jest pan profesor Sieroń wraz zespołem; pola te, zastosowane w udarze mózgu były opisywane mniej więcej od 10 lat. Parametry, jakie pan profesor wtedy stosował to było 4,5 mili Tesli, częstotliwość 40 Hz, przebieg sinusoidalny, a magnetostymulację stosowano przy zastosowaniu urządzenia MRS. Oczywiście tamte parametry dotyczą magnetoterapii. Natomiast nasz zespół opublikował sześć artykułów n/t magnetoterapii, które są dostępne w polskich czasopismach i 1 artykuł n/t magnetostymulacji.
Można podsumować to, co powiedziałam do tej pory: pole magnetyczne zastosowane we wczesnym okresie czasu po udarze przy zalecanych przez nas parametrach, czyli program M1 P1 abc. My jesteśmy w trakcie w tej chwili stosowania programu M3 P2 w ..............., uważając, że on najsilniej działa na naczynia mózgowe, ale wyników jeszcze nie mam na ten temat. Natomiast to, co wiemy, to indukcja ta i 8 mili Tesli, częstotliwość 10 Hz, fala o kształcie sinusoidalnym - te parametry wydają się być optymalne. Co jest godne podkreślenia: poprawa była również możliwa do zaobserwowania po upływie roku od zastosowanej magnetoterapii czy magnetostymulacji; w międzyczasie pacjenci nie mieli stosowanych zabiegów. Oni po prostu mieli rehabilitację domową: kinezyterapię.
I wnioski: ponieważ nie obserwowano żadnych działań niepożądanych, które mogą mieć związek z zastosowanymi polami magnetycznymi niskiej częstotliwości, stosowanych w magnetoterapii i magnetostymulacji; można polecić obie te metody fizykalne jako bezpieczne, i warte popularyzacji w praktyce klinicznej. Mówię, że warte popularyzacji, ponieważ nie notuje się wielu artykułów dotyczących właśnie badań zastosowania pola magnetycznego po udarach mózgu, przy czym wcale nie jest oczywiste, czy my dobrze dobieramy parametry, tak że ja uważam, że te badania nadal powinny być kontynuowane, żeby te parametry wybrać jak najlepsze, a być może, że są jakieś wskazane indywidualne i być może trzeba u każdego pacjenta to pole stosować inaczej. Również na podstawie tych wyników, które przedstawiłam, można wnioskować, że pola magnetyczne o niskich wartościach indukcji przynoszą w rehabilitacji po udarowej korzystniejsze dla pacjentów efekty. Dziękuję za uwagę.

_________________
wolność to świadomość ograniczeń


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Badania - udary mózgu
PostNapisane: 2018-07-02, 17:30 
Generalnie uważam,że tutaj bardzo ważne jest mierzenie ciśnienia. Dlatego warto kupić aparat do jego mierzenia, aby kontrolować w porę! Ja na przykład kupiłąm taki, http://haxe.pl/strona-glowna/produkty/cisnienie/product/2719-cisnieniomierz-naramienny.html#1-opis i jestem bardzo zadowolona, on wykrywa arytmię nawet no i łatwo się nim mierzy temperaturę!


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO