dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-05-07, 10:12 
Oczytany mnich
Offline

Dołączył(a):2007-01-30, 19:45
Posty:49
yeti napisał(a):
gryczany mam jeszcze z zeszlego roku w sloikach 0,9l z banderolami PZP, po 20zl zawsze sprzedaje. Jak chcesz to wez hurtem cala beczke bo nie chcialo mi sie rozlac jak dawal sie jeszcze rozlewac, a teraz znowu bede musial sie babrac:/



czy to babranie nie ma cos aby wspolnego z niszczeniem tych drogocennych enzymów ???


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-05-07, 10:19 
Adept
Offline

Dołączył(a):2007-05-06, 19:31
Posty:21
Pszczoła miodna ( Apis mellifera ) jest to zwierzę częściowo tylko udomowione przez człowieka. Pszczoła jest wolnym stworzeniem. Mimo tego, że człowiek od tysięcy lat hoduje pszczoły, nie udało się spowodować zasadniczych zmian w ich cechach i sposobu życia.
Do rodzaju pszczoła należą cztery gatunki (nowe źródła podają siedem) : Apis dorsata – pszczoła olbrzymia, Apis florea – pszczoła karłowa, Apis cerana – pszczoła wschodnia i pszczoła miodna; a dlaczego miodna, bo tylko ten gatunek zbiera konkretne zapasy na zimę, które to zapasy zabiera jej człowiek i jakoś obydwoje egzystują.

Ale najciekawszy jest gatunek pszczoły olbrzymiej. Jest ona rzeczywiście olbrzymia – taka jak nasz szerszeń – i ma dwa razy większą porcję jadu w woreczku jadowym swojego żądła.
Apis dorsata zamieszkuje południową Azję (Indie, Pakistan, Wietnam, Filipiny). Na tych terenach można wyróżnić dwie pory roku suchą i deszczową. Ażeby przeżyć roje pszczół muszą się przemieszczać kilka razy do roku na odległość kilkuset kilometrów. Po znalezieniu odpowiedniego terenu wędrujący rój przystępuje do budowy plastra, jednego ale dużego. W ciągu kilku dni na poziomej gałęzi zostaje zbudowany wiszący plaster w kształcie półksiężyca o długości do 2 m i wysokości, do 1 m.

W roju jest kilkadziesiąt tysięcy pszczół.
Większość z nich tworzy żywą obudowę plastra. Pszczoły zaczepiając się o gałąź a następnie o siebie głowami do góry tworzą dwie żywe, czterowarstwowe ściany w odległości 2 cm z obu stron plastra z otworem wlotowym u dołu.
Dachówkowato ułożone skrzydła warstwy zewnętrznej chronią plaster przed słońcem i deszczem – wewnątrz panuje stała temperatura. W ciągu kilku dni plaster jest zaczerwiony i jest zgromadzony zapas miodu 20 – 50 kg.

Wydawałoby się, że wystarczy im to zabrać i jest zysk. Ale jest to czynność bardzo niebezpieczna. Nie na darmo pszczoła olbrzymia nazywana jest ,,najbardziej dziko żądlącym owadem na świecie” . Nasze pszczoły, jak się bronią, to użądli jedna, potem druga, ewentualnie następne. Nasza pszczoła miodna tropi i odprowadza intruza na odległość kilkunastu metrów – sporadycznie dalej. Pszczoła olbrzymia reaguje na feromony ataku jednocześnie prawie całym rojem.

Kilkadziesiąt tysięcy olbrzymich pszczół, każda z podwójnym ładunkiem jadu, atakuje prawdziwego lub domniemanego napastnika z szybkością do 50 km/godz. i goni go na odległość 3 km. Potrafią zabić nawet słonia. Prawdopodobnie to mieszańce tego gatunku, przywiezionego w celach eksperymentalnych do Ameryki Płd. , wydostały się na wolność i są postrachem Ameryki Południowej od Brazylii po USA.

Film ,,Rój” oddaje atmosferę zagrożenia a nawet grozy takiego ataku, ale tylko atmosferę, bo z nauką jest on wyraźnie ,,na bakier”
Copyright by Speedmen


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-05-07, 10:19 
Władca pierścieni
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-16, 18:16
Posty:878
Lokalizacja: ja sie wzialem:D
nie...ja jestem na tyle leniwy ze niechce mi sie go podgrzewac-robie to na lenia, lopatka laduje skrystalizowany do sloikow, zostawiam na jakis czas zeby sie odstal i dokladam znowu itd:))
Kiedys probowalem rozgrzewac beczke, ale zeby bylo dobrze to musissz go do 48 stopni rozgrzac (nie wiecej) i trzymac taka temperature az sie rozplynie. Wiesz ile trzeba tego pilnowac przy 200 litrach?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2011-10-21, 12:26 
Przyjaciel
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-11-16, 17:18
Posty:359
Ogrzewam. :) Dziś mam dzień odgrzewania starych ale ciekawych tematów.
To jak jest w waszych domach? Jesteście miodożercami?
Czy ktoś próbował wspomnianych ziołomiodów?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2011-10-21, 14:11 
Adept
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2011-10-21, 00:12
Posty:17
Nie próbowałam. Od kiedy spróbowałam gryczany kupuję tylko taki.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2011-10-31, 12:18 
Przyjaciel
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-11-16, 17:18
Posty:359
Gryczany ci smakuje? Większości osób ten miód właśnie nie smakuje bo jest ostry. Ale np. dodany do herbaty nadaje fajny smak.
A ziołomiody widziałam na targach ekologicznych, tylko kurcze są droższe niż zwykły miód. Z ciekawostek, wiecie jaki jest najcenniejszy miód na świecie? LifeMel. Widziałam w sklepach eko w necie.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2011-12-23, 22:24 
Szczypior
Offline

Dołączył(a):2011-09-10, 10:46
Posty:120
LifeMel? Znów jakieś cudo? Coś podobnego do soku noni etc. Dobra nie neguję ale czemu akurat jest najcenniejszy? Pod względem ceny, jakości, składników? Wybacz ale nie jestem podatna na takie zagrywki dla mnie cenne i wartościowe są nasze polskie miody.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2012-01-30, 22:50 
Oczytany mnich
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2009-12-17, 23:46
Posty:64
No cóż, moda na ekożywność więc coraz więcej pojawia się naturalnych, ekologicznych produktów. Varna, daj więcej informacji i najlepiej po polsku jednak jestem leniwa a to co mi wychodzi w wynikach głównie english. W weekend były targi ekożywności, pewnie jeszcze wiele "dziwnych" miodów byśmy tam znalazły.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2012-02-29, 10:43 
Pochłaniacz
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2011-09-22, 18:53
Posty:187
A ja znam proste sposoby na sprawdzenie czy miód jest prawdziwy:
1) wylewamy na biały talerzyk łyżeczkę miodu i zanurzamy w nim zwykły ołówek. Jeśli grafit zacznie puszczać kolor to znaczy, że w miodzie są jakieś sztuczne dodatki.
2) nabieramy na łyżeczkę trochę miodu i wlewamy do słoiczka. Jeśli na powierzchni tworzy się stożek, to miód jest prawdziwy, a jeśli tworzy się lej to miod jest podrabiany.
3) Trzecim sposobem jest próba rozpuszczenia miodu w wodzie. Prawdziwy miód wlewany do wody zachowuje swoja konsystencję, natomiast miód sztuczny od razu łączy się z wodą.
Może komuś się przyda:)

_________________
sklep godny polecenia


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Miód
PostNapisane: 2012-03-08, 10:55 
Nudziarz
Offline

Dołączył(a):2012-02-28, 13:33
Posty:5
Ja polecam zrobienie samemu syropu podobnego do miodu. Podaję przepis


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO