dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

borderline
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2014-06-29, 01:28 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-07-01, 12:19
Posty:780
Cytuj:
Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline (pograniczne zaburzenie osobowości, osobowość borderline, BPD) - typ osobowości charakteryzujący się wahaniami nastroju, napadami intensywnego gniewu, niestabilnym obrazem siebie, niestabilnymi i naznaczonymi silnymi emocjami związkami interpersonalnymi, silnym lękiem przed odrzuceniem i gorączkowymi wysiłkami mającymi na celu uniknięcie odrzucenia, działaniami autoagresywnymi oraz chronicznym uczuciem pustki (braku sensu w życiu).

Zapadalność na osobowość borderline wynosi około 1–2%. Zaburzenie wymaga wielokierunkowego leczenia, psychoterapii, a niekiedy też hospitalizacji.

Kryteria diagnostyczne ICD-10[edytuj | edytuj kod]

W ICD-10 używa się pojęcia "osobowości chwiejnej emocjonalnie" (F60.3), która występuje w dwóch podtypach: impulsywnym (F60.30) i borderline (F60.31).
Osobny artykuł: osobowość chwiejna emocjonalnie typ impulsywny.

Dla typu borderline muszą wystąpić co najmniej trzy spośród cech wymienionych przy typie impulsywnym (powyżej), oraz co najmniej dwie spośród poniższych:
zaburzenia w obrębie i niepewność co do obrazu ja (self image) oraz celów i wewnętrznych preferencji (włączając seksualne),
dążenie ku byciu uwikłanym w intensywne i niestabilne związki, prowadzące często do kryzysów emocjonalnych,
nadmierne wysiłki uniknięcia porzucenia,
powtarzające się groźby lub działania o charakterze autoagresywnym (self-harm),
chroniczne uczucie pustki.
Kryteria diagnostyczne DSM-IV[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z DSM-IV, pograniczne zaburzenie osobowości (301.83) występuje, jeżeli przez dłuższy czas utrzymuje się co najmniej pięć spośród wymienionych dziewięciu kryteriów:
gorączkowe wysiłki uniknięcia rzeczywistego lub wyimaginowanego odrzucenia,
niestabilne i intensywne związki interpersonalne, charakteryzujące się wahaniami pomiędzy ekstremami idealizacji i dewaluacji,
zaburzenia tożsamości: wyraźnie i uporczywie niestabilny obraz samego siebie lub poczucia własnego ja (sense of self),
impulsywność w co najmniej dwóch sferach, które są potencjalnie autodestrukcyjne (np. wydawanie pieniędzy, seks, nadużywanie substancji, lekkomyślne prowadzenie pojazdów, kompulsywne jedzenie),
nawracające zachowania, gesty lub groźby samobójcze albo działania o charakterze samookaleczającym,
niestabilność emocjonalna spowodowana wyraźnymi wahaniami nastroju (np. poważnym epizodycznym głębokim obniżeniem nastroju (dysphoria), drażliwością lub lękiem trwającymi zazwyczaj kilka godzin, rzadko dłużej niż kilka dni),
chroniczne uczucie pustki,
niestosowny, intensywny gniew lub trudności z kontrolowaniem gniewu (np. częste okazywanie humorów (ang. frequent displays of temper), stały gniew, powtarzające się bójki),
przelotne, związane ze stresem myśli paranoiczne (ang. paranoid ideation) lub poważne symptomy rozpadu osobowości (ang. dissociative symptoms).


Macie może to zdiagnozowane? podejrzewacie u siebie? a może u kogoś bliskiego?
Coraz czesciej słyszy się o tej chorobie... powoli staje się ona znakiem czasów.
Co o tym myślicie?

_________________
zapraszam na www.forum.szynszyle.info


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-06-29, 18:01 
Szczypior
Offline

Dołączył(a):2014-05-27, 21:32
Posty:85
Ja znam osobę z takim problemem. Na prawdę bardzo trudo funkcjonować z osobą o labilności emocjonalnej.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-06-29, 18:03 
Szczypior
Offline

Dołączył(a):2014-05-27, 21:32
Posty:85
Jeśli chodzi o borderline to wyróżnia się 13części składowych obrazu klinicznego:

2. Osobowość pograniczna

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline bywa określana inaczej jako osobowość z pogranicza albo pograniczne zaburzenie osobowości. Jakie są charakterystyczne symptomy dla osobowości pogranicznej? Na obraz kliniczny borderline składa się 13 cech:

zaburzenia tożsamości – niejasny lub zaburzony obraz siebie samego, własnych celów i preferencji; niestabilna kariera zawodowa; trudności w zakresie identyfikacji seksualnej; zmienne techniki autoprezentacji; nieadekwatna samoocena itp.;
stosowanie prymitywnych mechanizmów obronnych – lekceważenie sprzeczności w postrzeganiu siebie; skłonność do widzenia wszystkiego w kategoriach dychotomicznych – czarne albo białe; niezdolność do integracji sprzecznych informacji o sobie; tendencje rozszczepienne; nietolerancja dla uczuć ambiwalentnych, niejednoznacznych; lęk przed odrzuceniem;
nietolerancja lęku – przytłoczenie przez stres i dezorientacja; stałe uczucie napięcia emocjonalnego; nieradzenie sobie w sytuacjach trudnych; tendencja do zachowań impulsywnych, autodestrukcyjnych, kompulsywnych i ataków paniki;
rozregulowana sfera afektywna – problemy z silnymi emocjami; niezdolność do kontroli skrajnych uczuć; eskalowanie emocji; chwiejność emocjonalna; zmienność humorów; zbyt mocne angażowanie się w związki uczuciowe;
permanentny niepokój – brak umiejętności samouspokojenia; panika; poczucie osamotnienia, niezrozumienia przez innych; złość; lęk przed odrzuceniem; impulsywność zachowań;
zaburzone funkcje poznawcze – przekonania o charakterze psychotycznym; sądy urojeniowe i/lub paranoidalne; zniekształcanie rzeczywistości; depersonalizacja i derealizacja; zachowania podobne do prezentowanych w schizofrenii lub manii;
brak kontroli impulsów – skłonność do korzystania z używek; ryzykowne zachowania seksualne; próby samobójcze; nierozsądne zarządzanie pieniędzmi; autodestrukcja, samookaleczanie; zaburzenia odżywiania; nadmierna kontrola własnych zachowań;
negatywne uczucia – nastrój depresyjny; złość, niezadowolenie, złe samopoczucie; poczucie wewnętrznej pustki i braku sensu życia;
lęk przed porzuceniem – usilne próby uniknięcia odrzucenia; zabieganie o miłość; przeżywanie kryzysów emocjonalnych; zaangażowanie w silne i niestabilne związki; grożenie samobójstwem lub samookaleczeniem w przypadku odejścia partnera;
zaburzone poczucie własnej wartości – nieadekwatne, zbyt wygórowane lub skrajnie zaniżone poczucie własnej wartości, zależne od aprobaty otoczenia;
niespójne „Ja” – obecność cech schizoidalnych lub paranoidalnych; dezintegracja i fragmentaryzacja osobowości; dążenie do zachowania „odpowiedniego” dystansu interpersonalnego;
niestabilne związki międzyludzkie – utrzymywanie dystansu; potrzeba miłości i jednocześnie lęk przed bliskością; zaborczość; brak poczucia bezpieczeństwa; trwanie w toksycznych związkach;
defekty superego – surowe standardy postępowania; wysokie wymagania moralne; poczucie niedorastania do ideału; trzymanie się sztywno ustalonych zasad z okresowym ich łamaniem, co prowadzi do poczucia winy.

Jak widać, borderline charakteryzuje się totalnym chaosem osobowościowym. Ludziom z osobowością pograniczną trudno wytrzymać samym ze sobą. Cechuje ich przesada we wszystkim, co robią – za silnie reagują na krytykę, za dużo od siebie wymagają, zbyt mocno albo za mało kochają, zbyt surowo oceniają własne postępowanie itp. Pozostają w ciągłym kryzysie, który bezustannie przeżywają. Ciągle chcą się sprawdzać albo coś udowadniać sobie i innym. Nie potrafią uniezależnić się od otoczenia, definiują siebie poprzez związek z drugą osobą, ale jednocześnie boją się bliskości i zaangażowania. Borderline jest pełne paradoksów i sprzeczności, które trudno ze sobą pogodzić, stąd frustracja, negatywne emocje, dysonans i lęk. Osobowość z pogranicza współwystępuje też z innymi patologiami psychicznymi, jak nerwice, psychozy, uzależnienia, anoreksja, bulimia, depresja czy choroba afektywna dwubiegunowa. Ludzie uwikłani we własne kryzysy tracą w końcu orientację w zakresie swojego „Ja”, co wymaga długoletniej pomocy psychiatrycznej. Częściej na osobowość borderline cierpią kobiety niż mężczyźni.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-06-29, 18:36 
NIE CHCIAŁO MI SIĘ DOKŁADNIE CAŁÓŚCI CZYTAĆ, ALE Z TEGO CO WYCZYTAŁAM TO JA MAM TAKĄ WŁAŚNIE OSOBOWOŚĆ. CO MAM ZROBIĆ TERAZ BY TO SIE NIE ROZWINĘŁO, BO JA NIE CHCĘ SIĘ LECZYĆ W PRZYSZŁOSCI? TYLKO WYDAJE MI SIĘ ŻE TO NIE JA NIE UMIEM SIĘ UNIEZALEŻNIĆ OD OTOCZENIA A JESTEM NIEZBĘDNA DLA TEGO OTOCZENIA I JA NIE BOJĘ SIĘ BLISKOŚCI , TYLKO JEŚLI CAŁE ŻYCIE SIĘ CZEKA NA TEGO KSIECIA TO NIESTETY TAKIE WRAŻENIE OSOBA PATRZĄCA Z BOKU NA MNIE MOŻE ODNIEŚĆ.NO TO ZABIERAMY SIE DO POPRAWY TEGO OPISU


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-06-29, 18:45 
nie ! to nie opis mojej osobowości , u mnie to lżejszy przebieg,


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-07-01, 17:16 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-07-01, 12:19
Posty:780
Ewelinaaa napisał(a):
nie ! to nie opis mojej osobowości , u mnie to lżejszy przebieg,


mysle, ze w jakimś stopniu każdy mógłby się podpisać pod wieloma tymi słowami, łatwo uledz złudzeniu, że ma się jakąś chorobę dlatego najlepiej by takie zaburzenia diagnozował lekarz psychiatra.
Autodiagnoza i brak opieki medyczno-terapeutycznej może powodować autosugestie i wpisanie się w szablon danego zaburzenia oraz myślenie o sobie pod tym kątem co jest bardzo niebezpieczne bo obniża poziom i komfort życia a nawet moim zdaniem może powodować określone patologiczne zachowania które są typowe dla danej choroby. W końcu to jak się zachowujemy w wielu przypadkach zależy od tego jak o sobie myślimy.

_________________
zapraszam na www.forum.szynszyle.info


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-07-02, 11:52 
Adept
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2012-05-12, 23:16
Posty:23
Mój były facet to miał. Dlatego już jest były.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-07-03, 17:39 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-07-01, 12:19
Posty:780
rose_1 napisał(a):
Mój były facet to miał. Dlatego już jest były.


a leczył się? miał to zdiagnozowane?
Współczuję bo życie z taką osobą jest wykańczające... :(

_________________
zapraszam na www.forum.szynszyle.info


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-07-21, 14:53 
Adept
Offline

Dołączył(a):2014-07-21, 13:08
Posty:20
Też znam taką osobę. Często jest tak, że osoby, które z nimi są uzależniają się od nich na całe życie.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: borderline
PostNapisane: 2014-08-21, 14:04 
Oczytany mnich
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2014-08-20, 16:54
Posty:45
No, ja nie mam, u mnie w lesie chyba tylko jeleniowi młodemu czasami odbije, ale dostanie po rogach i jest spokój, a, no i ten szaleniec od stukania ten, no, dzięcioł, ten to faktycznie ma jakieś napady

_________________
pantherapardus.blog.pl - Mój Blog


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO