dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Przesądy
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-08-21, 15:53 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Fajnie że powstał ten dział ;)

Ja na razie do ołtarza się nie wybieram, ale ciekawi mnie taka rzecz: Wierzycie w przesądy ślubne?
Te wszystki eliterki 'r' w nazwie miesiąca, oglądanie panny młodej przed ślubem, pieniądze w pantofelku, coś starego, coś pożyczonego, coś niebieskiego, obracanie się przed ołtarzem... Myślicie że to zabobony czy że jest jednak w tym coś prawdziwego?

Jakie znacie przesądy?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-22, 10:46 
Oczytany mnich
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-08-16, 13:15
Posty:53
Lokalizacja: YYZ
Nie powinno się brać ślubu w maju, listopadzie i w dniu 1 kwietnia :-)
Co do przesądów: W sukni powinno być zaszyte ziarenko ryżu, co ma symbolizować że para młoda nie będzie się nigdy martwić o jedzenie ;-)
Pannie młodej nie wolno się w kościele odwracać ale dlaczego to nie wiem ;-)

Ja wierzyłam bardzo w przesąd literki w miesiącu ale niestety bardzo ciężko mi było wytłumaczyć mojemu narzeczonemu o co mi chodzi. Ja sie upierałam że ślubu w kwietniu nie chcę bo nie ma tam literki "r" na co on wielkie oczy... :shock: jakto? przecież April ma "r" ale postawiłam na swoim i ślub w Polsce będzie z "r" w nazwie miesiąca hehehe :)

_________________
Marzenia do spełnienia?
Miłość ma różne dźwięki...lecz nie każdy je słyszy...
Najpiękniejszy jest chyba głos serca, serca tej drugiej ukochanej osoby, serca, które kocha ponad życie.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-22, 13:40 
Ranger
Offline

Dołączył(a):2006-12-13, 09:57
Posty:2766
Lokalizacja: PL => DE
To już raczej nie przesądy a taka ginąca tradycja ..

Moje siory brały slub odpowiednio najstarsza we wrześniu a młodsza w sierpniu...

Więc rrrr jjjjjjjest:)

[ Dodano: 2007-08-22, 13:49 ]
ZNALEZIONE...


Miesiąc
Wyznaczenie daty ślubu najlepiej planować:
-w miesiącach, które w swej nazwie mają literkę "r", -w Boże Narodzenie, -w karnawale, -w Święta Wielkanocne. Nie poleca się natomiast składać przysięgi ślubne w maju, listopadzie, w dniu 1 kwietnia (ze względu na prima aprilis), a także w adwencie i wielkim poście.

Suknia ślubna
Aż do chwili ceremonii ślubnej suknia panny młodej nie powinna być pokazywana panu młodemu. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej wyborze wróży bowiem niezgodę w małżeństwie. Narzeczona musi pamiętać, iż strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, np. przymiarka. Paradowanie w sukni dla samej tylko przyjemności, niesie złą wróżbę.

Strój ślubny
Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie: coś białego (symbolu czystości uczuć), coś niebieskiego (zazwyczaj jest to podwiązka)-kolor ten wróży wierność wybranka, coś pożyczonego (dla zapewnienia przychylności rodziny męża), coś starego (by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół), coś nowego (symbolu dostatku).

Drobiazgi
Warto pamiętać, aby idąc do ołtarza zaopatrzyć się w następujące drobiazgi: w szwie sukni panny młodej powinny się znaleźć: kryształek cukru i okruszek chleba, do bucika panny młodej należy wsunąć pieniążek, w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych. Zapewni to dostatek rodzinie.

Ptaki
Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.

Pogoda
Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej pary młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk tym czasem uważany jest za Boże błogosławieństwo.

Droga
Nie wolno państwu młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

Uśmiech i łzy
Panna młoda powinna iść do ołtarza ze szczęściem wypisanym na twarzy. Taką drogę bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.

Welon
Piękna ozdoba panny młodej potrafi być czasami niesforny i jak gdyby żył własnym życiem, nie układa się jak należy. Biada jednak pannie młodej, która idąc do ołtarza, albo podczas uroczystości ślubnej, obejrzy się za siebie i sprawdzi, czy welon jest ładnie ułożony. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy porosić o pomoc świadkową aby w razie potrzeby go poprawiła.

Przewaga
Przewagę w małżeństwie można sobie zapewnić w następujący sposób: kiedy ksiądz przykryje ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę, symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu,gdy przed kościołem posypią się na parę młodą drobne, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie "trzymał kasę".

Obrączki
Nie wolno ich zgubić ani zapomnieć. Nie powinno się również dopuścić, by upadły na ziemię. Jeżeli już się tak stanie, to schylić się po nie może wyłącznie ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek. W żadnym razie nie mogą ich podnieść państwo młodzi. Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna jej w ogóle oglądać. Może to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu.

Pocałunek
Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka.

Noszenie na rękach
Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu (również weselnego),ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją ( i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść ją przez próg.

Taniec
Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie - będą zmierzać w różne strony.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-22, 14:00 
Cichy podróżnik
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-28, 19:50
Posty:1365
Lokalizacja: Rzeszów
Ja jak bede duzaaa to bede wg. przesadow lub tradycji jak kto woli. tego jednego dnia mozna pozwolic sobie na odrobinę głupoty (?) :P

_________________
Żaden człowiek nie jest nielegalny.

You've got a reason to live, say I don't wanna be in love, I don't wanna be in love.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-22, 16:44 
Ranger
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-26, 23:04
Posty:2673
Lokalizacja: Rzeszów
Omg... :shock: Ja nie wiem jakim sposobem to wszystko zapamiętam :shock: Zwłaszcza, że w tym dniu jest się trochę podenerwowanym i na pewno się o czymś zapomni :shock:

_________________
'gdy żar popołudnia stygnie powoli, a cienie wydłużają się na chodniku, w hawajskich koszulach obydwaj dostojni pyskaty skur*iel i wariat pihu' :>
SKAZANI NA SUKCEZZ ^^


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-22, 19:26 
Przesądów jest sporo, ponieważ za jakieś dwa lata sama planuję się zaobrączkować swoje zdanie dołożę. Na pewno do niektórych przesądów się zastosuje, ale to bardziej dlatego, że dodaje to trochę urozmaicenia niżeli dlatego, że w cos takiego wierze.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-29, 19:32 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
Hmm ja nie wierzę w takie głupoty, nie zamierzam nawet brać ślubu kościelnego - tylko cywilny, więc teoretycznie odwracać w urzędzie się mogę - a czy zaszyje sobie w sukience ziarenko ryżu - hmm a jak będzie mnie uwierać? :-P

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-30, 09:33 
Ranger
Offline

Dołączył(a):2006-12-13, 09:57
Posty:2766
Lokalizacja: PL => DE
Natty napisał(a):
hmm a jak będzie mnie uwierać?

zalezy gdzie je zaszyjesz :diabel:


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-31, 16:50 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-21, 20:18
Posty:678
Lokalizacja: z wczorajszej gazety
kurcze o niektorych przesadach slyszalam ale z tym o ziarenku ryzu czy z tym cukrem to akurat nie:) ale dobrze wiedziec,przyda sie kiedys tam o ile wezme kiedys slub

_________________
Umieć żyć to: żyć lekko bez lekkomyślności,
być wesołym bez swawoli, mieć odwagę bez brawury,zaufanie i radosną rezygnację.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-31, 16:58 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
mery_blue napisał(a):
zalezy gdzie je zaszyjesz :diabel:

gdziekolwiek je zaszyje i tak będzie uwierać 8-)

a tak swoją drogą nie chciałabym żeby mnie facet widział w sukni ślubnej przed uroczystością - wolałabym NIE :)

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO