dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Jesteś za czy przeciw?
za
przeciw
nie mam zdania
Możesz wybrać tylko jedną opcję

Pokaż wyniki

Msze z powrotem po łacinie?!
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-07-09, 12:36 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Cytuj:
Jeszcze w tym roku papież Benedykt XVI ma wyrazić zgodę na odprawianie w kościołach przedsoborowej mszy po łacinie. Decyzja ma ułatwić powrót do Kościoła katolickiego tradycjonalistów ze wspólnoty świętego Piusa, czyli lefebrystów.
Papież jeszcze jako kardynał Joseph Ratzinger miał wiele zastrzeżeń do soborowej reformy liturgii. Polegała ona między innymi na wprowadzeniu do mszy języków narodowych oraz takim ustawieniu ołtarza, by odprawiający ją niemal cały czas stał twarzą do wiernych. Od 1969 roku, gdy oficjalnie zarzucono mszał świętego Piusa V, przedsoborową mszę wolno było odprawiać tylko za specjalną zgodą biskupa.
Tradycjonaliści, którzy z powodu tej i innych reform Soboru Watykańskiego II, znaleźli się poza Kościołem, jako warunek powrotu na jego łono stawiali przywrócenie dawnego obrządku.


ŹRÓDŁO: wiadomości wp

Co o tym myślicie?

Ja jestem oburzona. Po co to robią? Po to żeby powtórzyła się sytuacja kiedy zwykli ludzie siedzieli na mszy jak na tureckim kazaniu,a tylko jaśnie oświecony ksiądz wiedział co się dzieje? Zawsze muszą nam pokazywać, że są ważniejsi, mądrzejsi, a my to tylko stado baranów, które im mniej rozumie tym lepiej?! Po cholere? Po to żeby znowu setki ludzi przestały chodzić do kościoła? Bo wątpię żeby komukolwiek poniżej sześćdziesiątki chciało się wkuwać formułek w języku którego nie rozumieją! :-x
Jeżeli ta reforma przejdzie, to nie pokażę się więcej w kościele...


Ostatnio edytowano 2007-07-09, 18:26 przez ema, łącznie edytowano 1 raz

Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-09, 13:42 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-05-25, 20:16
Posty:765
Lokalizacja: Rzeszów
Yyyyy... Okropne. To ja nie będe wtedy do kościoła chodził. Chociaż i tak chodze, bo trzeba, a nie, że chce


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-09, 15:24 
Wszechmogący/a
Offline

Dołączył(a):2007-06-03, 20:19
Posty:2159
Wtedy to już nikt nie będzie wiedział o co chodzi oprócz księży.I tak jak ema napisała wątpie,że ludzie będą uczyli się jakichś formułek skoro nic z nich nie zrozumieją.Właśnie przez to ludzie znowu mogą przestać chodzić do kościoła.Ja jestem przeciw,bo to głupota.Na cholere nam to???
ema napisał(a):
Jeżeli ta reforma przejdzie, to nie pokażę się więcej w kościele...

To ma we wrześniu już wejść... :-/


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-09, 15:31 
Ranger
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-26, 23:04
Posty:2673
Lokalizacja: Rzeszów
Ja ostatnio byłam na mszy łacińskiej w Rytwianach... Po łacinie to tylko te czytania i mówienia... reszta po polsku. Co jednak nie zmienia faktu, że te msze łacińskie są bez sensu. No bo po co to nam do szczęścia?? :-/

_________________
'gdy żar popołudnia stygnie powoli, a cienie wydłużają się na chodniku, w hawajskich koszulach obydwaj dostojni pyskaty skur*iel i wariat pihu' :>
SKAZANI NA SUKCEZZ ^^


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-18, 20:44 
Cichy podróżnik
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-28, 19:50
Posty:1365
Lokalizacja: Rzeszów
olka080 napisał(a):
Po łacinie to tylko te czytania i mówienia... reszta po polsku
To juz lepiej by bylo na odwrot... No ale coz.
Wg. mnie to bez sensu, wiele osob przestanie chodizc do kosciola, no bo i tak nic nie zrozumieja, ale z drugiej strony bedac za granica masz mszę "po swojemu". Ale i tak jestem na nie. Jak wejdzie dalej bede chodizla do kosciola, zeby sie pomodlic, mimo ze i tak nie zrozumiem nic.

_________________
Żaden człowiek nie jest nielegalny.

You've got a reason to live, say I don't wanna be in love, I don't wanna be in love.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-19, 14:45 
Doświadczony killer
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-25, 21:56
Posty:1978
Lokalizacja: Lublin
no taka prawda, ze nieliczne jednostki znaja inna lacine niz wydanie podworkowe, reforma nonsensowna, Kosciol bardzo wiele na tym straci.

_________________
Pozdrawiam
Tomek (Żysio)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-29, 14:03 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-30, 16:46
Posty:540
Lokalizacja: Strzelce Opolskie
no cóż zapewne dużo ludzi będzie oburzona z tego faktu jakim może się nagle stać msza po łacinie. mnie to osobiście nie rusza bo i tak nie chodzę do kościoła (moje wewnętrzne przekonanie)

_________________
po prostu, zwyczajnie, normalnie ;)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-08, 20:20 
Nudziarz
Offline

Dołączył(a):2007-08-08, 19:30
Posty:5
Witam serdecznie!

Chciałbym zachęcić wszystkie osoby, które wypowiedziały się w tym temacie, do lektury dwóch artykułów:
"Tyłem do wiernych i po łacinie"
http://breviarium.blogspot.com/2006/11/ ... cinie.html

"Czy musimy uczyć się łaciny?"
http://www.fidelitas.pl/publicystyka.ph ... ietl&id=22


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-09, 00:49 
Bohater
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-04-11, 16:23
Posty:553
Lokalizacja: warszawa
ja mam do religi stosunek zerowy i powiem prawde że obojetne czy będą msze po polsku czy po łacińsku ..


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-08-09, 15:17 
Nudziarz
Offline

Dołączył(a):2007-08-08, 19:30
Posty:5
dj bosman napisał(a):
ja mam do religi stosunek zerowy i powiem prawde że obojetne czy będą msze po polsku czy po łacińsku ..
"Ci, którzy nie wierzą w Boga - uwierzą we wszystko." (Gilbert Chesterton)

Gdybyś "wgryzł" się trochę w temat to wiedziałbyś, że nawet ateiście powinno zależeć na powrocie Kościoła do Mszy świętej w klasycznym rzymskim rycie.

Jak już to po łacinie albo w języku łacińskim.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO