dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Takie pytanie
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2016-12-08, 15:54 
Takie pytanie, bo mnie to nurtuje juz od dluzszego czasu a że dzisiaj w skrzynce znalazłem nowe rozliczenie do czynszu to niejako jest okazja:
Dlaczego zaznaczone czerwoną ramką pozycje sa naliczone od powierzchni mieszkania a nie od ze tak powiem sztuki?
1. koszty administrowania - czy rzeczywiscie uzależniony jest od metrażu? co sie tak naprawdę kryje pod tą pozycją?
2. Opłaty i prowizje - za co? jesli chodzi o rozliczenie potem np z dostawca wody i przelew do nich iles kosztuję to nie widze związku z metrażem zupełnie
3. Utrzymanie czystości - gdzie? u mnie w domu? żona to robi :) a wielkośc klatki schodowej do posprzątania jest tym mniejsza im wieksze jest moje mieszkanie (przy duzym skrócie myślowym), takze wielkośc mieszkania powinna dzialać na moją korzyść
4. Energia elektryczna na cele ogólne - to ze mam wieksze mieszkanie powoduje, że na klatce wiecej pradu zuzywam?
wiem, ze powinienm sie do spoldzielni z tym zwrócic, ale pewnie nie sa to tylko moje przemyslenia, wiec wrzucam tutaj. Może inni mieszkańcy dorzuca cos od siebie...


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 15:56 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:22
Posty:1156
Gość napisał(a):
Takie pytanie, bo mnie to nurtuje juz od dluzszego czasu a że dzisiaj w skrzynce znalazłem nowe rozliczenie do czynszu to niejako jest okazja:
Dlaczego zaznaczone czerwoną ramką pozycje sa naliczone od powierzchni mieszkania a nie od ze tak powiem sztuki?
1. koszty administrowania - czy rzeczywiscie uzależniony jest od metrażu? co sie tak naprawdę kryje pod tą pozycją?
2. Opłaty i prowizje - za co? jesli chodzi o rozliczenie potem np z dostawca wody i przelew do nich iles kosztuję to nie widze związku z metrażem zupełnie
3. Utrzymanie czystości - gdzie? u mnie w domu? żona to robi :) a wielkośc klatki schodowej do posprzątania jest tym mniejsza im wieksze jest moje mieszkanie (przy duzym skrócie myślowym), takze wielkośc mieszkania powinna dzialać na moją korzyść
4. Energia elektryczna na cele ogólne - to ze mam wieksze mieszkanie powoduje, że na klatce wiecej pradu zuzywam?
wiem, ze powinienm sie do spoldzielni z tym zwrócic, ale pewnie nie sa to tylko moje przemyslenia, wiec wrzucam tutaj. Może inni mieszkańcy dorzuca cos od siebie...


Załączniki:
faktura Marcin Fijałkowski (Copy).jpg
faktura Marcin Fijałkowski (Copy).jpg [ 59.95 KiB | Przeglądane 1392 razy ]

_________________
medicus curat, natura sanat.
Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 15:58 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:22
Posty:1156
pamiętajcie Państwo, że Administracja jest wykonawcą Naszych "poleceń" z Zebrań Walnych. Fakt, że ktoś z Was nie uczestniczy w Walnych nie zmienia faktu "kworum". W pragmatyce "Walnych" -"kworum" to ilość faktycznie obecnych na zebraniu. To jest problem jaki stworzyły "manipulowanie" w zapisach Prawa Spółdzielczego. Pytaniem jest - komu te prawo bardziej służy? - Spółdzielcom, Zarządowi, itp , można mnożyć ...

_________________
medicus curat, natura sanat.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:03 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:22
Posty:1156
poniżej kopia informacji udzielonej pytającemu przez Administację : Zapraszam na stronę spółdzielni. Tam są wszystkie niezbędne regulaminy będące podstawą zasad które Pana interesują.

_________________
medicus curat, natura sanat.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:05 
Hmm.. idąc za radą zajrzałem do REGULAMINU ROZLICZEŃ FINANSOWYCH W SPÓŁDZIELNI i jedyne co znalazłem w tym konkretnym temacie to:
§ 2
1. Koszty wymienione w §1 ust. 1 członkowie, użytkownicy pokrywają w miesięcznych opłatach :
a) proporcjonalnie do zajmowanego mieszkania w przeliczeniu na 1m2
- remonty, eksploatacja,
ogrzewanie;
b) proporcjonalnie do liczby mieszkających osób, czyli w przeliczeniu na 1 osobę - dźwigi, oraz zużycie
gazu i wody, gdy lokator nie posiada w mieszkaniu liczników tych mediów;
c) według faktycznego zużycia wskazanego przez liczniki (ciepło, woda, z uwzględnieniem współ-
czynników korygujących np. ciepła zużytego na ogrzewanie pomieszczeń ogólnego użytku, wody
Regulamin rozliczeń finansowych w Spółdzielni - tekst jednolity, 26.06.2003 r, z późn. zm. – stan na wrzesień 2016
Strona 4 z 20
na cele ogólne oraz dopłat tzw. licznikowych i kompensujących błędy pomiarowe – na podstawie
uchwał Rady Nadzorczej - opartych na wyliczeniach i analizach,
d) proporcjonalnie do powierzchni użytkowych i przynależnych (udziałów w nieruchomości),(...)

Ale zeby to mi cokolwiek wyjaśniało, dlaczego wskazane pozycje tak sa rozliczane to nie sie nie doszukałem...


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:07 
Zgodnie z ustawą wszystkie składniki opłat w pewnym uproszczeniu powinno być zależne od wielkości mieszkania. Na szczęście u nas jeszcze tak nie jest. Ot choćby opłata za dźwigi. Temat jest dość złożony . Nie da się go w tak skrótowej formie wyjaśnić.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:08 
odnosnie ostatniego zdania - Rozumiem i dlatego zaznaczylem ze to raczej pod kątem dyskusji mieszkańców.....
niemniej staram sie znaleźć logiczne wytłumaczenie takiego sposobu rozliczania... bo co maja moje m2 do tego ile swiatla pali sie na klatce czy do tego ile wynosza jakies oplaty i prowizje (zgaduje ze z tytulu rozliczen z innymi podmiotami).. to powinno byc "za sztuke"

no jak za dzwig/winde tez by bylo w zaleznosci od metrazu to juz bym zupelnie zdurniał....


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:10 
Większość spółdzielni i wszystkie wspólnoty rozliczają się proporcjonalnie do wielkości mieszkania. Tak stanowi ustawa. Pozdrawiam


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:12 
Wie Pan, wiekszośc nie zawsze oznacza sluszność.. 1,5 mld Chinczyków tez moze sie mylić w niektórych aspektach...

jak konkretnie ustawa to reguluje? tak juz z czystej ciekawosci - ma Pan jakiegos linka? (i najlepiej konkretne paragrafy bo znalezienie konkretu wewnatrz tego typu dokumentów to czasem graniczy z cudem)

Znalazłem w Ustawie o spóldzielniach mieszkaniowych (w sumie nic nie wnosi poza tym, ze to spóldzielnie swoimi statutami reguluja te sprawy):

Art. 4. 1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do
lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z
eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich
lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni
przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
11
. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze
własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów
związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach
przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości
stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach,
jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.
2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani
uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich
lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i
utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat
zgodnie z postanowieniami statutu.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Takie pytanie
PostNapisane: 2016-12-08, 16:13 
Nasi posłowie się nigdy nie mylą. Zazwyczaj nie słuchają tych którzy w danej dziedzinie pracują a o logice w postepowaniu a raczej jej braku nie wspomnę. Link podeślę


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO