dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

gdzie granica miedzy dobrem a złem?
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-02-05, 16:08 
Pochłaniacz
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-02-04, 23:30
Posty:214
Lokalizacja: ja to znam ?
pytanie zawarte w tytule .

ja uważam ze nie ma granicy , bo nie ma dobra i zła
tylko skutki ,mogą nosić znamiona (abstrakcyjnych dla mnie nazw)
dobro ,zło

na dodatek ,dobro ,jednych, często bywa złem dla innych

pomijam sprawę umowy społecznej tzn; całej masy kodeksów , które podobno tak szczegółowo zdefiniują , co dobre a co złe

_________________
nudy


Ostatnio edytowano 2008-02-05, 17:50 przez marbel, łącznie edytowano 1 raz

Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 16:29 
Dobry jest uśmiech, dobra jest bezinteresowna pomoc, dobrzy są ludzie którzy poświęcają się dla innych to jest dobre
Ale czy można to zdefiniować NIE to się czuje, jeśli jednak nie czujesz tego to właśnie jest złe.
Dalej
Cytuj:
ja uważam ze nie ma granicy , bo nie ma dobra i zła

Jak wspomniałeś czasem ta granica zaciera się i jej nie widać i co jest dobre dla innych jest złe dla następnych, więc to nie jest czystym dobrem i tu dopiero można mówić o ogólnych skutkach czy są dobre czy złe.

Powiedz mi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest jaka według ciebie nijakie ani dobre ani złe a Hitler? To samo..
A ja uważam WOŚP jest najczystszym przejawem dobra zbiórka na rzecz małych dzieci, a Hitler jest przejawem czystego zła nie liczącym się z innymi

A teraz definicja z wiki chociaż jak dla mnie nieco sztuczna, dobro w skrócie
Cytuj:
Dobro - pojęcie abstrakcyjne będące przeciwieństwem zła. Jest elementarnym pojęciem moralnym, określającym pozytywną wartość wszelkich czynów i zachowań, którym zajmuje się dział filozofii zwany etyką. Pojęcie to, jest analizowane też przez psychologię, socjologię, ekonomię i inne nauki społeczne.

i zło w całości
Cytuj:
Zło to jedna z dwóch, podstawowych wartości moralnych, przeciwieństwo dobra.
W filozofii teistycznej zło to stan nieistnienia, nieobecności lub zakłócenia dobra rozumianego jako stan w jakim Bóg (osobowy absolut), chce aby rzeczy się znajdowały.
W buddyzmie zło jest utożsamiane ze złą karmą. Człowiek czasem postępuje źle wyłącznie z powodu błędnego widzenia siebie jako oddzielnego od reszty świata i tym samym niepotrzebnego utrzymywania koncepcji swojego ego.
W psychologii zło jest oceną obserwowanego przedmiotu przez subiektywny podmiot, która określa charakter (negatywny) relacji (emocji) ukierunkowanej z umysłu obserwatora na postrzegany przedmiot. W wyniku mechanizmów poznawczych w percepcji obserwatora subiektywnego zło wydaje się być cechą obiektywną przedmiotu tak ocenianego. Innymi słowy "złe" jest to, co jako postrzegane źródło bodźca dany osobnik (obserwator) uznaje za niepożądane, niebezpieczne, pobudzające negatywny stan emocjonalny, niechęć.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 17:27 
Pochłaniacz
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-02-04, 23:30
Posty:214
Lokalizacja: ja to znam ?
a gdzie w tym wszystkim ,oprócz definicji , dobro i zło ?

wielka orkiestra ... nie wątpliwie ,pozytywna -analogia - matka dziecka chorego na chorobę "x"
siedzi przed telewizorem i ogląda sprawozdanie -ekonomiczne z orkiestry , w jej umyśle rodzi sie nadzieja -pisze do wośp
w odpowiedzi otrzymuje info -zrobimy co w naszej mocy , lecz tego roczny finał , (dochód z niego ) przeznaczony jest na pomoc ,dzieciom z zespołem "Y'
nadzieja pryska
cel i wykonanie dobre -no , można zripostować " nie wszystkim ,da sie pomoc"

wiec i definicja , upadała

Hitler -jego czyny , tak zbrodnie bez wątpienia ,a kim był dla Niemców po dojściu do władzy ? zbawcom -kimś kto ożywił kraj ,



różowy satanista, mam nadzieje że , rozumiesz ze ta wojna , nie z tobą jest , lecz z czymś czego nie mogę ogarnąć , z naturalną dla człowieka skłonnością do powoływania ,do życia paradoksów -rozmowa z tobą jest jak ,łyk zimnej wody , w gorący letni dzień

góra tao , nie ma czystego dobra i czystego zła

wiec jak można je zdefiniować ? i jak można powielać definicje ?


"Dobry jest uśmiech, dobra jest bezinteresowna pomoc, dobrzy są ludzie którzy poświęcają się dla innych to jest dobre
Ale czy można to zdefiniować NIE to się czuje, jeśli jednak nie czujesz tego to właśnie jest złe"


a ja myślę ze czucie czegoś , czego forma jest bezkształtna , to błąd mentalny

ps. strażnicy w Oświęcimiu , pewnie często sie uśmiechali , i poświecili swoje życie Adolfowi i sprawie . pewien jestem ze wielu z nich wierzyło ,ze robią coś dobrego dla całego świata , te cechy idealnie ,pasują do twojego opisu dobra

_________________
nudy


Ostatnio edytowano 2008-02-05, 17:53 przez marbel, łącznie edytowano 1 raz

Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 17:52 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Można zdefiniować zachowania złe i dobre... ale raczej mało jest takich na świecie.
Nie ma czynów czarnych i białych, są odcienie szarości


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 18:28 
Pochłaniacz
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-02-04, 23:30
Posty:214
Lokalizacja: ja to znam ?
wiec ,czym sie kierować ( to pytanie makro nie mikro , nie pytam czym mam sie kierowca)
etyka, moralność ?czy własne poczucie przyzwoitości , jakaś własna forma , nie przekraczalnych granic ?
udawać ze coś , czego nie widzimy , nie istnieje ?czy słuchać i czytać humanistów , tworzących , w ciepłych domach ,przy akompaniamencie , leniwie płynącej z głośników muzyki Chopina ?

wydawać w centrom handlowym , kilka set złotych , na niepotrzebne rzeczy -zapomnieć o ludziach umierających z głodu?

jesteśmy trybem , maszyny , która bez pardonu ,zabija dla pieniędzy i w imię postępu .

......wznieśmy , jakiegoś hamburgerasa , lub inny shietfood , i toast za znane nam normy -za złe -zło i dobro (teoretyczne dobro)

_________________
nudy


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 20:02 
Cytuj:
wiec ,czym sie kierować

Ja polecam sumienie
Cytuj:
udawać ze coś , czego nie widzimy

Widzieć i reagować wedle własnych możliwości, przeciwstawiać się lub wspierać
Cytuj:
wydawać w centrom handlowym , kilka set złotych , na niepotrzebne rzeczy -zapomnieć o ludziach umierających z głodu?

Cóż czasem to tak wygląda czasem w tym nie ma sensu, ale co powiesz o osobie która po "bezsensownych" zakupach spotyka kogoś który prosi o chleb? I mu go wręcza? Ja nadal uważam tą osobę za kogoś dobrego...
Nie naprawimy świata ale jak to ująłeś
Cytuj:
jesteśmy trybem , maszyny

tylko ta maszyna nie musi zabijać a może starać się pomagać

Cytuj:
różowy satanista, mam nadzieje że , rozumiesz ze ta wojna , nie z tobą jest , lecz z czymś czego nie mogę ogarnąć , z naturalną dla człowieka skłonnością do powoływania ,do życia paradoksów -rozmowa z tobą jest jak ,łyk zimnej wody , w gorący letni dzień

Rozumiem

Dobra idę dalej
Cytuj:
cel i wykonanie dobre -no , można zripostować " nie wszystkim ,da sie pomoc"

więc pomagajmy tym komu damy rade

Cytuj:
strażnicy w Oświęcimiu , pewnie często sie uśmiechali , i poświecili swoje życie Adolfowi i sprawie . pewien jestem ze wielu z nich wierzyło ,ze robią coś dobrego dla całego świata , te cechy idealnie ,pasują do twojego opisu dobra

Powiedz to tym którzy to przeżyli...

A i jeszcze na koniec co by było gdyby ktoś zaczął bez powodu mordować ludzi, dzieci ba całe rodziny w imię idei że nie ma zła i nie robi nic złego? (przy tym nie był by chory psychicznie)


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 21:01 
Pochłaniacz
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-02-04, 23:30
Posty:214
Lokalizacja: ja to znam ?
Różowy Satanista napisał(a):
Ja polecam sumienie


ono tez jest , uwikłane w zależności , moje jest inne niż twoje , inne ma Kwiatkowski inne kowalski
ja chce uniwersalizmu , mam dość bycia numerem statystycznym , w mojej rodzinie ,niestety były ofiary faszyzmu , jasli czytasz mnie i interpretujesz , usprawiedliwienie zbrodni -to sie mylisz , ja probuje patrzec przez pryzmat -oprawców , wszystko wygląda inaczej

Różowy Satanista napisał(a):
tylko ta maszyna nie musi zabijać a może starać się pomagać


lecz jakoś sie do tego nie kwapi , i nie doczekamy sie jej zmiany -czy wiesz ze cechy przypisywane -psychopatycznym , jednostką (aspołecznym i antyspołecznym)
przeniesione na wielkie korporacje -pasują jak ulał

wiec jak ,myśleć ,że to sie zmieni -na ołtarzu ze złota giną ludzie a mamona zada więcej ofiar (krwawych ofiar) bo zarządy pragną - wyników i rozwoju

_________________
nudy


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 21:55 
Przyjaciel
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-01-30, 20:23
Posty:386
Lokalizacja: śląsk
Dobro i zło to pojęcia skrajnie wręcz subiektywne.
Każdy ocenia wszystko inaczej, według własnego gustu, wychowania, przekonań czy wreszcie sumienia.
Poszczególny przypadek rozpatrywany z dwóch stron może wyglądać zupełnie inaczej..

Chociażby aborcja, temat ostatnio mocno nagłaśniany.
Zabicie nienarodzonego dziecka - to zło, bo przecież odbiera się życie.
Ale co, jeśli dziecko jest wynikiem gwałtu? I jeśli usunięcie ciąży pozwoli matce choć w pewnym stopniu na powrót do normalnego życia, które przez niechciane dziecko zmieniłoby się diametralnie?
Osobiście jestem przeciwko aborcji, i jaka by sytuacja nie była, nigdy bym się nie zdecydowała. Ale zastanawiając się głębiej - nie można jej w każdym wypadku nazwać czynem złym. Może to być według nas postępowanie niewłaściwe, sprzeczne z naszymi przekonaniami, ale nie jedynie złe.

Z dobrem podobnie.
Zależy, kto na 'dobrym' czynie zyska. Często nieświadomie kto inny na tym traci.. Jak więc taki czyn ocenić? Dla jednego zbawczy, podczas gdy drugiemu miesza w planach i w życiu..

_________________
W walce pomiędzy tobą a światem - sekunduj światu.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 21:57 
Oczytany mnich
Offline

Dołączył(a):2008-02-04, 23:37
Posty:68
Nie nam oceniać takie rzeczy.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-05, 22:03 
Adept
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-01-13, 17:11
Posty:34
dobro i zło wartości względne przenikają sie ze sobą.Wódz plemienia koczowniczego przed dalsza wędrówka w poszukiwaniu pożywienia zostawia starców żeby nie opóźniali marszu (złe), tym samym daje szanse na przeżycie reszcie plemienia (dobre),dobrze że on niema tego typu rozterek jego celem jest przetrwanie.
Jeśli masz świadomość i widzisz to że głodne dzieci biegają po ulicy nie pchaj się do domu towarowego by kupić tam kolejną zbędną pierdołę, chociaż jak tam coś kupisz to ktoś będzie miał prace i jego dziecko nie dołączy do tych głodnych. Jednak granica istnieje chociaż tak często sie zaciera tego sie boję,my tak naprawdę wiemy gdzie ona jest.Tak jesteśmy trybikami w tej maszynie śmierci,lecz jeśli chcesz zmieniać świat zacznij od siebie od swojego małego świata wokół siebie.
są proste słowa którymi ja kieruje sie w życiu (wcale nie kojarzę tych słów z religią dla mnie są uniwersalne)

"Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe"


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO