dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Re: dla senioró
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2015-02-18, 00:47 
Został już dziś na grupie zamieszczony projekt wersji dla seniorów więc w sumie nie liczę na to, że uda się cokolwiek uzyskać dla faktycznie ćwiczących.

No to pozostaje nadzieja na Park Tysiąclecia, tam chyba powstanie siłownia outdoorowa w ramach Budżetu Obywatelskiego? I dalej będą bezcenne miny babci i mam na placu zabaw jak będę z córką śmigał po drabinkach dla dzieci


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:47 
Myślę , że przedwczesne jest kapitulownie i wyrokowanie , że tylko seniorzy lub tylko wyczyn. Proszę zauważyć , że opcja full to opcja senior oraz już dużo bardziej wymagające stanowiska ćwiczeń. Razem to 14 stanowisk. Takie połączenie może być trafne. Zestawienie wykonali specjaliści. Teren przy kościele byłby b. Ważnym miejscem wypoczynku na osiedlu. Seniorzy i młodsi znajdą coś dla siebie. Przy każdym sprzęcie będzie instr. ćwiczenia i ocena stopnia .


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:49 
Około roku temu znajomy pokazał mi 'trzepakową" instalację nieopodal swojego miejsca zamieszkania (okolice osiedla Huby). Odwiedziliśmy owo miejsce około południa i dosłownie tętniło ono życiem. W zasadzie byliśmy tam jedynymi osobami które można w skrócie określić jako "młode".. Pozostałe kilka osób (w tym dwie Panie) z pewnością miały już powyżej 50tki.

Park ten złożony jest z "rurek". Wyjątkiem były jedynie maszyna do treningu klatki piersiowej wraz z ławeczką do brzuszków. Osoby które tam zastaliśmy wykonywały trening czyt. rzeczywiście pracowały na rzecz swojego zdrowia/ kondycji/ sylwetki. Wykonywały różnego rodzaju pompki, podciągnięcia. W zasadzie nikt nawet nie ruszył owej maszyny do klatki piersiowej z wyjątkiem pewnego Pana w sędziwym wieku który użył jej do rozgrzewki po czym przystąpił do kompleksowego treningu górnych części ciała opartego na pompkach na poręczach i podciąganiu. Było rzeczą oczywistą, że osoby które tam zastaliśmy korzystają z owej instalacji regularnie.

W trakcie naszego pobytu zawitały tam również dwie starsze Panie. Naturalnie ich uwagę przykuła jedynie owa "maszyna do treningu klatki piersiowej". Jedna ze starszych Pań usiadła i wykonała kilka powtórzeń, druga zaś nie była w stanie dokonać tej sztuki ani razu. Pomimo to, stwierdziły że owo miejsce jest wspaniałe i szkoda że nie ma jeszcze takiej maszyny "co się wiosłuje jak na kajaku". Na tym ich 5-minutowa wizyta skończyła się. Warto zauważyć, że nie zwróciły one ŻADNEJ uwagi na różnego rodzaju drążki i poręcze oferujące kilkaset wariantów ćwiczeń o różnym poziomie trudności. Idę o zakład że ów starszy Pan który z łatwością podciągał się na drążku nachwytem za plecy byłby skłonny pomóc i doradzić nieco w zakresie ćwiczeń. Wszak instruował dokładnie swoją żonę/ znajomą/ sąsiadkę w jaki sposób ma wykonywać łatwy wariant podciągnięć poziomych tłumacząc jednocześnie, że gdy owo ćwiczenie po pewnym czasie stanie się dla niej zbyt łatwe to wystarczy że zmieni ustawienie nóg by znów było ono efektywne.

Moje obserwacje i wnioski:

Myślę że powinniśmy zadać sobie kluczowe pytanie:

Czy nasza osiedlowa siłownia ma być miejscem aktywności fizycznej, czy też ozdobą?

Jeżeli zależy nam na miejscu w którym mieszkańcy osiedla zadbają o swoje zdrowie/ kondycje/ wygląd bezapelacyjnie lepszym rozwiązaniem będą "rury" które umożliwią wszechstronny trening dla KAŻDEGO niezależnie od wieku, stażu treningowego, celu etc.

Jeżeli zaś zależy nam na ozdobie, powinniśmy celować w typową "siłownie" pod chmurką. Sugerowałbym jednak uczyć się na błędach innych. Na osiedlu obok, gdzie mieszka niemal 20 000 ludzi (Nowy Dwór), tego typu "siłownia" stoi pusta... Nic dziwnego, wszak nie jest to miejsce stworzone z myślą o aktywności fizycznej, ono ma po prostu dobrze wyglądać i utwierdzać mieszkańców w przekonaniu że "osiedle się rozwija"
6 lutego o 19:49 · Lubię to!
Hun Ter Panie Robert G. Mam nadzieję że moje pytanie nie zostanie odebrane jako nietaktowne.

Jak kształtują się koszta obu wersji? Mam na myśli rzecz jasna zestawy z załącznika


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:50 
No dobrze , i co dalej. To tak wygląda że Polska usiana jest ozdobami. Ale, ale często widzę ćwiczących na ozdobach. Ozdoby widziałem w Niemczch, Anglii , Holandii. Wszędzie są durnie wystawiające ozdoby? Proszę o przekonanie. Może oczekiwanie na napowietrzną siłownię typu profi to za wiele jak na podwórko? Koszty w proporcji to mniej więcej 1 senior to 1/2 fulla. Pieniądze określi przetarg. Przepraszam , ale niezręcznie mi rozmawiać z anonimem. Może forma prive , jak jest jakiś kłopot . Proszę zwrócić uwagę w jakim kierunku to wszystko idzie. Na ND nie mieszka 20 tys ludzi. To z ND przychodzą do nas na płac zabaw. To na ND gdy szaro pustoszeje bo można dostać w machę. Może to jest przyczyna pustych siłowni. Proszę traktować to jako głos w dyskusji. Pozdrawiam Hun Tera. Czekam na pytanie czy coś mam z tego.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:51 
Na Nowym Dworze według danych z 2007 r. mieszka 18 700 ludzi czyli "Niemal 20 000"

Moje wypowiedzi nie mają zamiaru nikogo urazić a jedynie pokazać alternatywną i w mojej opinii lepszą drogę, która przyniesie korzyść większej ilości mieszkańców. Wszak publiczne pieniądze powinny być wydawane w sposób który przysłuży się nam wszystkim, nie zaś wąskiej grupie ludzi dla której domyślne obciążenie "wioślarza" czy "prasy nożnej" okaże się akurat w sam raz (Ale tylko przez dwa miesiące, bo przecież wraz z regularnym treningiem rozwijamy hipertrofię funkcjonalną i ćwiczenie przestaje sprawiać jakikolwiek wysiłek).

Nieodłącznym aspektem jakiegokolwiek treningu, czy to dla seniora, czy dla młodzika jest progresja i skalowanie trudności ćwiczeń (no chyba że traktujemy podwórkową siłownie jako ciekawostkę). Tego rodzaju maszyny nie dają absolutnie ŻADNEJ możliwości manipulacji trudnością wykonywanych ćwiczeń. Wspominałem już wielokrotnie o maszynach na których osoby wytrenowane są w stanie wykonywać powtórzenia w nieskończoność, zaś te które chcą cokolwiek zacząć nie mogą ani jednego.

W zestawie "full" jedynie Biegacz i twister są uniwersalne, dla KAŻDEGO niezależnie od wieku, stopnia wytrenowania etc.. Celowo pomijam koła Tai Chi - no comment

Niestety, nie uzyskałem jasnej odpowiedzi o orientacyjnych kosztach. Jeżeli moje pytanie w jakikolwiek sposób Pana uraziło bardzo przepraszam. Pozwolę sobie jednak zamieścić link do znalezionego w sieci dokumentu:

http://amazondream.nazwa.pl/.../silownia-przy-placu-sp49.pdf

28 000 zł za siłownie dla wąskiego grona wybrańców dla których producent tak a nie inaczej wyskalował urządzenia... Biorąc pod uwagę medianę średniego wynagrodzenia w naszym Kraju, jest to tyle ile zarabia przeciętny obywatel w ciągu całego roku spędzając około 2 000 godzin w pracy.

Na tego typu siłownię, należy przeznaczyć pieniądze. Są to pieniądze z naszych podatków. Uprośćmy nieco i przyjmijmy, że podatek to równe 20%. Oznacza to, że na taką siłownie 5 Kowalskich musi pracować okrągły rok, co daje nam w sumie 10 000 godzin pracy.

10 000 godzin pracy, czyli to tak jakby każdy z mieszkańców osiedla niezależnie od wieku i innych czynników pracował na nią 1h14min

Załóżmy, że grono osób zainteresowanych naszą siłownią pod chmurką to 1/10 wszystkich mieszkańców (choć pewnie dużo mniej)

Aby siłownia się "zwróciła", przeciętna osoba z tego grona musiałaby korzystać z niej 11h36min.

Nie mam nic do steperów, twisterów, wahadeł etc. wszak posłużą one nam wszystkim a przynajmniej każdemu kto będzie chciał z nich skorzystać. Maszyny jednak są w mojej opinii pomysłem całkowicie chybionym i najzwyczajniej w świecie szkoda na nie pieniędzy, zwłaszcza że same w sobie nie mają (w mojej opinii) nawet walorów ozdobnych. Są brzydkie i bardziej przywodzą na myśl starą hale produkcyjną niż przyjazne miejsce w centrum osiedla.

Pozwolę sobie również zauważyć że są to urządzenie wymagające stałej konserwacji. Należy je smarować i usuwać wciąż gromadzący się piasek/ ziemie które dostają się pomiędzy elementy. Sprawia to że owe maszyny już po miesiącu "ciężko chodzą", zaś po kilku niemiłosiernie skrzypią.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:53 
Szanowny Hun Ter. Osiedla nie tylko wrocławskie zmalały . A przy deklaracjach śmieciowych to prawie się wyludniły . MM się zestarzał , niestety. Ja też. Środki na siłownię nie pochodzą niestety z podatków , nie są środkami publicznymi. Przez to , tak uważam , należy je wydawać b.b. Rozsądnie. Nie czuję się urażony. Dziękuję Panu za zaangażowanie w tą sprawę. Rozumiem cel wypowiedzi. Tak mi się wydaje. Wiele osób jest zaangażowanych w proces decyzyjny w tej sprawie. Przypilnuję by tezy z Pana wypowiedzi dotarły do kogo trzeba. Pozdrawiam


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:54 
Prawdą jest, że zestawy drabinkowe są bardziej uniwersalne, dają więcej możliwości ćwiczeń, są mniej awaryjne etc. Ale przydałby się do nich w komplecie trener, bo więkość osób stanie przed tymi instalacjami i nie będzie wiedziała co ma robić. Nie wierzę też w to aby większość mieszkańców była zainteresowana skalowaniem obciążenia i wzrostem masy mięśniowej. Przeciętny (nie skażony profesjonalnym treningiem, ba - nie sakżony jakimkolwiek treningiem) mieszkaniec chce placu zabaw dla dorosłych gdzie rozrusza zastane kości i powygina trochę ciało w towarzystwie sąsiadów z którymi zamieni przy okazji kilka słów. Albo odwrotnie - pójdzie tam powymieniać informacje, a poćwiczy przy okazji Może aby wilk był syty a owca cała zakupić ten mniejszy zestaw i do niego dokupić jeden zaproponowany alternatywnie...? Lub poszukać innego producenta, który zaoferuje zestaw zadowalający jednych i drugich?


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:54 
Nie trzeba robić "profesjonalnych treningów", wystarczą regularne żeby zauważyć, że po jakimś czasie 2 kg to za mało.
Od kilku postów powtarzamy, że warto byłoby postawić kilka sprzętów dla seniorów i jakiś średni albo mniejszy zestaw drabinkowy - żeby każdy mógł skorzystać.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:55 
Nie przywolywalabym tutaj przykładu siłowni na ND, bo to jakieś nieporozumienie jest. Nie wiem czy ona była projektowana pod mikre staruszki, czy pod średnio wyrosniete dzieci,ale dla mnie ten sprzęt jest jakiś dziwny (za mały?). Nie dzieje się, ze swieci pustkami za to u moich teściów w Jeleniej Gorze siłownia tego typu jak w Parku Grabiszyńskim tętni życiem na osiedlu.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: dla senioró
PostNapisane: 2015-02-18, 00:57 
Aha, jeszcze jedno. Siłownia na Nowym Dworze nie stoi pusta. Stoi pod klubem seniora i za dnia praktycznie co chwilę widać, że jakiś senior tam ćwiczy Ok, nie jest to miejsce treningów młodzieży i młodych dorosłych, ale starsi ludzie umieją korzystać z tego miejsca - może poza butterfly, który wymaga więcej siły. Mnie ucieszyło, że stoi tam chociaż mała siłownia, bo przedtem nie było jednak żadnej ;P a przy okazji teren jest uporządkowany i niejedna osoba, zaczynajac cwiczyc sobie tu od niechcenia, zainteresuje się ruchem na normalnej siłowni.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO