dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Eutanazja, aborcja
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-01-21, 12:09 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Kościół jest zdecydowanym przeciwnikiem. W Polsce za dokonanie eutanazji, lub aborcji grozi kara więzienia. A co wy o tym sądzicie? Czy ludzie, którzy żyją w strasznych mękach ze świadomością, że nie ma dla nich ratunku mają prawo zadecydować o własnym życiu?
Czy matka ma prawo zadecydować o życiu dziecka?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 12:39 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
ema strasznie ciężkie tematy :roll: Jeśli chodzi o eutanazje to myślę że w określonych przypadkach powinna być dozwolona, tak jak napisałaś, kiedy ktoś wie że umrze i bardzo się męczy. Chociaż z drugiej strony, medycyna idzie do przodu, może za kilka lat będą wykonywać operacje o których dzisiaj nawet nikt nie myśli ? Ciężka kwestia, myśle jednak że ludzie powinni mieć wybór.
A jeśli chodzi o aborcję to sama nie wiem, zawsze są dwie strony medalu. Jeśli kobieta zaszła w ciąże podczas gwałtu i np ma kilkanaście lat ... :roll:

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 12:48 
moim zdaniem to nie tylko problem natury religijnej ale i etycznej.

Problem eutanazji. Wydaje mi się, że człowiek sam powinien decydować o swoim istnieniu. W tym wypadku nie można ograniczać cierpiącemu i bez szans na wyleczenie możliwości odejścia. To nie Biblijne uzdrowienie chorych gdzie każdy ma szanse na cud a real world and life is brutal. Kościół mówi, że tylko Bóg ma prawo decydować o istnieniu człowieka jako, że on go do niego powołał. Wydaje mi się, że w tej kwestii nie należy powoływać się na niejasne przesłanki o istnieniu Boga. Każdy człowiek bowiem ma prawo do godnego przeżycia swojego istnienia a także jego zakończenia. Trzymanie kogoś pod całą tą specjalistyczną machinerią, sztuczne podtrzymywanie życia wbrew woli pacjenta jest wręcz nie ludzkie. Człowiek to nie roślina która żyje póki ją podlewamy. Nawet Bóg {jak widać teoretycznie jedynie} dał człowiekowi prawo podejmowania decyzji.
Jednak z moralnego punktu widzenia, uśmiercanie człowieka nawet za jego zgodą nie jest dobre. Pewnie byłoby to dużym obciążeniem psychicznym dla lekarza.
Poza tym Polska taki kraj, że wprowadzenie legalnej eutanazji byłoby conajmniej prowokujące do przekrętów. Jacy lekarze są każdy widzi, handel ciałami, Pavulon podawany w Łódzkich karetkach.. myślę, że legalna eutanazja tylko by prowokowała do tego typu czynów. Zresztą, eutanazja nie godzi się to z przysięgą hipokratesa albowiem lekarz powołany jest by za wszelką cene ratować życie ludzkie. Moim zdaniem Lekarze nie powinni dokonywać eutanazji ale powinna być ona legalna.

Aborcja, dziś w Polsce prawnie można usunąć ciążę jeśli zagraża życiu matki, została poczęta w wyniku gwałtu oraz gdy płód ma poważne choroby genetyczne.
Wiele jest młodych matek którym ciąża zniszczyła życie, wiele jest kobiet które rodząc ente już dziecko nie mają funduszy by utrzymać rodzinę, wiele jest matek które ów dzieci porzucają na śmietnikach, o przypadku kobiety która żyła w skrajnej biedzie i po urodzeniu 7 dziecka zmarła z wycieńczenia chyba przypominać nie muszę?
Czy takie rzeczy powinny się zdarzać? zdecydowanie nie. Ale czy można usunąć bezbronny płód z łona matki? Zdecydowanie się nie powinno tego robić. Kobieta powinna decydować o swoim ciele,to prawda, ale jeśli decyduje się na współżycie a nie chce mieć dziecka powinna się odpowiednio zabezpieczyć. Powinniśmy brać odpowiedzialność za swoje czyny i decyzje. Dziecko można zostawić w szpitalu. Nie mało jest par które chętnie dałyby takiemu maleństwu ciepło. Chyba nie powinno się odbierać dziecku szansy na szczęście?
Wydaje mi się, że ważna jest rola edukacji w uświadamianiu młodym kobietom jak ważne jest świadome planowanie ciąży a także antykoncepcja. Nie można przyzwyczajać młodych matek, że mogą nie myśleć o antykoncepcji bo i tak usuną sobie ciążę. Zresztą, jaki to zostawia ślad na psychice takiej, niedoszłej mamy?! Zagadnienie to z pktu religijnego jest podobne jak w przypadku eutanazji więc nie będę się powtarzać.

Za eutanazją jestem, za aborcją raczej nie bo w dobie pigułek 72 po, antykoncepcji, możliwości zostawienia dziecka w szpitalu wydaje mi się wystarczą tylko te 3 możliwości kiedy dokonanie aborcji jest zgodne z prawem. :) Kobiety tez powinny nauczyć się odpowiedzialności. Jednak nie sądzę by Kościół miał prawo mieszać się w sprawy tak ważne dla człowieka. Wręcz nie ma prawa mówić co wolno a czego nie. Wszystko to jest zapisane w dekalogu, jeśli ktoś wierzy - to przestrzega, jeśli nie to nie i nie sądzę, by kościół miał prawo wpływać na całe społeczeństwo bo nie każdy jest wierzący a nawet Ci którzy są nie rzadko nie zgadzają się z naukami kościoła. :)


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 12:50 
to byłam ja i moje jak zwykle wypracowanie-rozprawka ;) juz widze jak marudzicie, ze wam sie nie chce czytac :P


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 13:40 
Cytuj:
ema strasznie ciężkie tematy :roll:


Wiesz, ciężkie, ale wychodzę z założenia, że nie można omijać takich tematów tylko dlatego, że budzą wiele kontrowersji.

Cytuj:
Każdy człowiek bowiem ma prawo do godnego przeżycia swojego istnienia a także jego zakończenia. Trzymanie kogoś pod całą tą specjalistyczną machinerią, sztuczne podtrzymywanie życia wbrew woli pacjenta jest wręcz nie ludzkie. Człowiek to nie roślina która żyje póki ją podlewamy. Nawet Bóg {jak widać teoretycznie jedynie} dał człowiekowi prawo podejmowania decyzji.


Tu się zgadzam z tobą w 100%. Osoba, która praktycznie tylko wegetuje, nie mówi, nie rusza się, nie jest w stanie zrobić przy sobie podstawowych czynności, ale zostaje w pełni świadoma tego co się dzieje jest upokorzona. I zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że jest ciężarem dla najbliższych. Choćby nawet nikt nigdy nie dałby jej/jemu powodu żeby tak sądzić, i tak każdy czułby się źle ze świadomością, że jest się uzależnionym od innych. Dodatkowo osoby poważnie chore, zazwyczaj nie kontrolują swoich odruchów fizjologicznych, psychicznych. Gdybym była w takiej sytuacji, chciałabym żeby moi najbliżsi zapamiętali mnie jako radosną, pełną życia osobę, a nie "roślinkę" którą trzeba się wiecznie opiekować, która "robi pod siebie". Ludzie powinni mieć prawo, żeby w takich sytuacjach zadecydować czy chcą dalej żyć...

Cytuj:
Wydaje mi się, że ważna jest rola edukacji w uświadamianiu młodym kobietom jak ważne jest świadome planowanie ciąży a także antykoncepcja. Nie można przyzwyczajać młodych matek, że mogą nie myśleć o antykoncepcji bo i tak usuną sobie ciążę.


Tylko, żeby uświadamiać młode matki najpierw trzeba by było zmienić podejście Kościoła do tych spraw. Jak np. uczyć w szkole o antykoncepcji, skoro zaraz na Religii ksiądz wyzwie uczniów od pomiotów szatana, bo zabespieczają się przed ciążą. Większość ludzi się nie przejmie gadaniem księży i i tak zrobi swoje. Ale są ludzie, którzy dalej ślepo wierzą w każde ich słowo. I co wtedy? Dziewczyna wpadnie, będzie się bała powiedzieć rodzicom "bo to grzech", będzie się bała co powiedzą ludzie, więc będzie ukrywać ciąże. Urodzi gdzieś pokryjowmu, a potem wyrzuci dziecko na śmietnik...:( I nie przyjdzie jej nawet do głowy adopcja, czy zostawienie dziecka w szpitalu, bo wtedy cała sprawa by się wydała.
Aborcja jest zła, ale jeśli nie zmieni się podejście otoczenia do spraw antykoncepcji itp. to chyba jednak mniejsze zło niż zabicie noworodka gdzieś po kryjomu...
Z drugiej strony gdyby aborcja nie była karalna, ludzi zaczęliby ją traktować jak prosty sposób na pozbycie się problemu i byłoby chyba jeszcze gorzej niż jest, więc nie wiem co jest gorsze... Na pewno w przypadku gwałtu aborcja powinna być dozwolona (tak jak jest chyba obecnie w Polsce) a w innych przypadkach... Nie wiem...

A co sądzicie np. o sytuajci gdy kobieta dowiaduje się, że dziecko będzie poważnie chore?


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 13:41 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
A to byłam ja, ale nie wiem czemu mnie wylogowało :P


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 13:46 
zostawienie dziecka w szpitalu jest anonimowe :)
choć to fakt, kościoł zupełnie nie zyciowo traktuje sprawy antykoncepcji mówiąc, że jest beee.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 13:50 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Cytuj:
zostawienie dziecka w szpitalu jest anonimowe :)


Wiem, ale gdy dziewczyna rodzi w szpitalu i zostawia dziecko zawsze jest możliwość że pracuje tam ciotka/sąsiadka/znajoma/jakaś zupełnie obca plotkara która opowie historyjkę z pracy innej znajomej i po kłębku do nitki dojdą czyje to dziecko... Wiem, że jest mała szansa żeby się tak stało, ale po prostu próbuję zrozumieć czym kierowały się te wszystkie dziewczyny porzucające dzieci na śmietnikach, mordujęce je we własnym domu itp.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 14:01 
wiem, zostawianie dziecka na śmietniku jest nieludzkie.

moim zdaniem o mozliwosci zostawienia dziecka w szpitalu, o antykoncepcji powinno się mówić więcej by kobiety wiedziały jaka mają alternatywę, wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy albo ślepo wierzy "autorytetom" {mamą starej daty które mówią, że dziecko nalezy wychować, księżą którzy negują antykoncepcje} warto zauwazyc, że takie rzeczy dzieją się przewaznie w srodowiskach wiejskich gdzie ta świadomość jest dużo mniejsza.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-01-21, 14:10 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Dokładnie, na wsiach ludzie są mniej świadomi tych spraw. I chyba właśnie od mniejszych miejscowości należałoby zacząc takę "edukację".


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO